Coursingová licence

Veškeré Informace k čemu a jak získat coursingovou licenci, případně certifikát. Kam a co zaslat, údaje o jednotlivých registrátorech licencí.

Trénink

Než začtenete plnit licenci je třeba psa připravit a natrénovat. Dostatečným počtem solo běhů zajistíte, že pes bude perfektně fixovaný na střapec, nebude rozptylován okolím. Pro párové běhy vyberte vhodného sparinga, ideálně zkušeného, který nebude napadat Vašeho psa. Psi (mimo FCI X a vyjm. plemena FCI V dle národního d. a c.řádu) si od 15ti měsíců nechávájí potvrdit do tréninkové karty čistě zaběhnuté běhy. Pro přihlášení se na licenci je třeba absolvovat celkem 6 tréninkových běhů - 3 solo, 3 párové.

Kde plnit?

Pro získání  závodní licence je nutné se přihlásit na závod či řízený trénink, kde je umožněno plnění licenčních běhů. Pro plnění licenčních běhů je nutné pořadateli předložit tréninkovou kartu, která má na první straně veškeré údaje o psu a jeho majiteli. (vyplňuje majitel psa). U psů mimo FCI X a vyjm. plemena FCI V je v tréninkové kartě záznam o absolvovaných tréninkových bězích.

Vybavení

Pes musí být vybaven stejně jako závodník coursingovou dečkou a náhubkem. Nic jiného na sobě nesmí mít! Náhubek musí odpovídat předpisům Mezinárodního d.a c. řádu a řádu ochrany zvířat (tedy nesmí psu působit bolest a omezovat ho v pohybu či dýchání -nejsou poveleny náhubky celouzavřené, nylonové).

Licenční běhy

Pes absolvuje solo a párově běhy. Párové běhy ideálně se stejným plemenem. Případně se volí plemeno rychlostně, váhově a velikostně podobné.Psi FCI X a vyjm FCI V plní 1 solo a 2 párové, ostatní plní 2 solo a 2 párové běhy.

Při solo běhu pes prokazuje touhu pronásledování kořisti bez spolupráce psovoda! Během běhu na psa nepokřikujte či nepovzbuzujte, chvalte až po doběhu. Pokud ztratí pes návnadu, dbejte pokynů rozhodčího, zda necháte psa hledat či bude opakován start.

Při společném běhu musí pes dokázat, že se věnuje pouze návnadě a nikoliv svému soupeři,  ať již formou hry nebo napadáním. Pes, který při licenčním běhu napadá soupeře je ohodnocen „diskvalifikace“ a je pro tento den z plnění licenčních běhů vyřazen. Pes který pouze nedoběhl, může v tentýž den absolvovat druhý běh.

Licenční běh je posuzován dvěmi rozhodčími. Rozhodčí závod neboduje, pouze hodnotí zda pes běh splnil či nikoliv.

Věk psa

vipeti a italští chrtíci 12 měsíců (do kohoutkové výšky 50 cm),
všechna ostatní plemena 15 měsíců

Žádost o vydání licence / certifikátu

Pokud má pes v tréninkové kartě zapsáno splnění požadovaných běhů a dosahuje požadovaného věku (vipeti a italští chrtíci minimálně 15 měsíců, všechna ostatní plemena 18 měsíců) může jeho majitel zažádat o licenční kartu u registrátora licencí tak, že zašle kopii PP, v případě psa bez pp zašle kopii pet pasu, kompletně vyplněnou tréninkovou kartu a příslušný poplatek složenkou na adresu (viz níže).

Měření

Italští chrtíci a vipeti navíc podstupují měření kohoutkové výšky. Pokud je tato velikost nad míru, psi běží na závodě v kategorii sprinter. Termíny měření vipetů a italských chrtíků jsou v DaC kalendáři pro daný rok.

Psi bez pp se měří pro zařazení do kategorie do a nad 45 cm a to na jejich prvním závodě. Měření neprobíhá ve zvláštních termínech ani při licenčních zkouškách. Je dobré, když dá daný jedinec skutečnost o měření vědět organizátorovi dopředu při přihlašování.

Po obdržení platné licence/ certifikátu od registrátora je možné se účastnit závodů včetně oficiálních. Bez licence není možné se účastnit závodů!

SEZNAM REGISTRÁTORŮ:

Registrátor pro chrty skupiny X. a vyjmenovaných ze skupiny V. FCI

Dana Bejčková
Vrchlického 28
419 01 Duchcov
Tel: 606 181231
email: afghani@seznam.cz 
(poplatek 500,-)

Registrátor ostatních plemena FCI, neuznaných plemen a psů bez PP

Anna Fialová
Petra Jilemnického 17,
67904 Adamov
email: annief@seznam.cz
(poplatek 250,-)

www.ceskypes.cz